گرچه ممکن است پروتزهاي صورت در رده بالاي جراحي هاي پلاستيک درخواست شده نباشند، اما آنها قطعا” مي توانند مزاياي زيبايي فوق العاده اي را براي بيماراني که درست انتخاب شده اند بهمراه داشته باشند.

 ساختار صورت بطور کلي از 3 جز اصلي تشکيل يافته است: پوست ، بافت نرم و استخوان هاي صورت . خصوصيات هر يک از اين 3 جز به تنهايي و تعادل آنها با هم همگي باعث ايجاد توازن ساختاري در صورت و ظاهري جذاب تر مي شوند.

 براي کساني که علاقه مند به افزايش حجم، برجستگي، و يا تعريف شده تر شدن ساختارهاي خاصي از صورت شان هستند، پروتزهاي صورت مي توانند تنها راه حل مورد نيازشان باشند.

 اگر شما فکر مي کنيد که ممکن است براي بهتر کردن ظاهرتان نياز به پروتز صورت داشته باشيد در مرحله اول بهتر است که زماني را براي مشاوره با يک جراح پلاستيک مجرب اختصاص دهيد تا اطلاعات دقيق و درستي را در مورد انواع پروتز و کاربردهاي آنها از طرفي و مناسب بودن آنها در مورد شخص شما از طرف ديگر دريافت نماييد.

 بطور کلي ، پروتزهاي صورت قطعات تراشيده شده از سيليکون و ساير مواد سازگار زيستي هستند که به اندازه ها و اشکال مختلف طراحي شده اند و براي افزايش برجستگي وحجم و ايجاد تعادل بهتر بين قسمت هاي صورت استفاده مي شوند.

 امروزه پس از حدود 60 سال تحقيق و بررسي از زمان اولين بکارگيري شان ، پروتزهاي استفاده شده از موادي تشکيل شده اند که مي توانند بدون ايجاد اختلال در هريک از فرايندهاي طبيعي بدن ويا بروز واکنش هاي شيميايي مضر در صورت قرار داده شوند و ميزان رد آنها بوسيله بدن، بسيار پايين ( حدود 1% ) است.

 مکان هايي که معمولا” از پروتزهاي صورت استفاده مي شود عبارتند از : چانه، گونه و فک تحتاني. آنها را ممکن است براي قوي تر کردن زاويه فک تحتاني يا براي متعادل کردن چانه و گونه با بقيه صورت بکار برد.

 پروتز هاي صورت تعادل و تناسب بهتري به ساختار ظاهري صورت مي دهند و عدم تعادل ناشي از آسيب و يا صفات ارثي را تصحيح مي کنند و با افزايش برجستگي و مشخص تر ساختن بهتر اجزاي صورت باعث زيباتر شدن آن مي شوند.

 

محاسن و معايب جراحي پروتز صورت :

 زماني‌که شما براي جراحي پروتز صورت اقدام مي کنيد بايد محاسن و معايب آنرا با هم مقايسه کرده و سپس تصميم مناسب را اتخاذ نماييد.

 

3 فايده اصلي : 1)اصلاح کمبودها و غيرقرينگي هاي صورت بخصوص در گونه، چانه و فک تحتاني. 2) عدم نياز به انجام عمل جراحي در نواحي ديگر بدن مانند تزريق چربي که نياز به برداشت چربي ازشکم دارد. 3) اين جراحي ها سريع بوده و با نتايج دائمي همراه اند.

 

3 ايراد اصلي: 1)عفونت محتمل است که مي تواند به برداشتن پروتز منجر شود. 2) ممکن است در صورت جابجايي يا بدقرارگرفتن پروتز باعث غيرقرينگي در صورت شوند. 3) آسيب به اعصاب و عضلات صورت ممکن است.

 

 انواع پروتز صورت

از آنجاييکه ساختار صورت از قسمت هاي متفاوت تشکيل شده است، انواع و اشکال گوناگون پروتز براي استفاده درهر قسمت طراحي شده  است .

 

عوامل اصلي در انتخاب يک پروتز ، جنس و شکل آن مي باشند.

 

از لحاظ شکل و محل بکارگيري ، 3 دسته اصلي و پرکاربردتر عبارتند از:

 1- پروتز چانه: مي تواند هر دوي اندازه و برجستگي چانه فرد را افزايش دهد .اغلب ازآنها به منظور ايجاد تعادل چانه با ديگر اجزاي برجسته صورت، مانند پيشاني بلند و يا بيني بزرگتر استفاده مي شود.

 2- پروتز فک تحتاني: براي افزايش پهناي تحتاني صورت و ايجاد يک فک تحتاني قوي تر و تعريف شده تر استفاده مي شود.

 3- پروتز گونه : مي تواند هر دوي حجم و برجستگي ناحيه گونه فرد را افزايش دهد. آنها همچنين مي توانند به جاي حجم از دست رفته در روند پيري صورت و يا مشخص کردن ناحيه گونه براي کساني که هيچ حاشيه و تعريف خاصي در آن ندارند، مورد استفاده قرار گيرد.

 

 از نظر جنس، ماده ايده آل براي پروتز بايد خصوصيات زير را داشته باشد:

• سازگاري بافتي

• انعطاف پذيري نسبي

• استحکام و پايداري

• عدم واکنش بافتي

• مقاومت به عفونت

• قابليت خارج کردن

• بي ضرر بودن براي بافت اطراف

 

پروتزها با مواد تشکيل دهنده متفاوت براي نواحي مختلف صورت موجود مي باشد و معمولا” در سه سايز small /medium / large توليد مي شوند.

 بيشتر اين پروتزها از جنس silicon مي باشد. پروتزهاي ديگري مثل porex ويا Gortex نيز وجود دارند. اين پروتزها واکنش بافتي ايجاد نکرده و براي بدن مضر نيستند.

 هر يک از اين پروتزها مي توانند با مواد، ابعاد و برجستگي هاي گوناگون براي ايجاد بهترين تناسب با ويژگي هاي موجود در صورت بيمار طراحي شوند.

 با توجه به وجود اين همه تنوع در انواع پروتز در صورت،يک جراح پلاستيک با تجربه و ديد زيباشناختي مناسب مي تواند به آساني براي هر بيمار خاص با نيازهاي منحصر به فردش ، پروتزي کاملا” اختصاصي و متناسب يافته و استفاده نمايد.

 

پروتز هاي صورت را مي توان همزمان با اعمال زير نيز بکار گرفت:

 • بلفاروپلاستي : قراردادن همزمان پروتز گونه يا پروتز مخصوص تقويت لبه استخواني زير چشم (orbital rim implant)

 • ليفت ابرو و پيشاني : قرار دادن همزمان پروتز مخصوص تقويت لبه استخواني بالاي چشم

 • رينوپلاستي: قرار دادن همزمان پروتز چانه

 • ليفت صورت: قرار دادن همزمان پروتز گونه

 • ليپو ساکشن گردن : قرار دادن همزمان پروتز چانه