جراحي زيبايي بيني (رينوپلاستي) به‌طور خلاصه يک عمل زيبايي براي تغيير در شکل يا سايز بيني شماست.

 بيني با قرار گرفتن در مرکز صورت؛ يکي از مهم‌ترين اجزاء چهره بوده و شکل و هماهنگي آن با ساير قسمت‌هاي صورت نقش بسزايي در زيبايي فرد ايفا مي‌کند.

 علاوه بر آن بيني به‌عنوان قسمتي از راه هوايي، در مرطوب کردن و گرم کردن هوا و فراهم نمودن ميزان لازم هواي تنفسي نقش بسيار مهمي دارد. با توجه به مقدمه ذکرشده، مي‌توانيم متوجه بشويم که در ميان تمام اعمال زيبايي، جراحي بيني از ويژگي‌هاي خاصي برخوردار است.

 در جراحي بيني که با هدف بهبود شکل ظاهري بيني انجام مي‌شود، بخش‌هاي خاصي از بيني (استخوان و غضروف) تغيير داده مي‌شوند تا با برطرف کردن ايرادات آن درنهايت هماهنگي بيشتري با ساير اجزاي صورت برقرار گردد.

 براي دستيابي به اين اهداف مي‌توان از برش‌هاي جراحي بسيار کوچکي در داخل بيني استفاده کرد (جراحي بيني به روش بسته) و يا اينکه علاوه بر برش‌هاي فوق از برش کوچکي در ديواره بين سوراخ‌هاي بيني استفاده کرد (جراحي بيني به روش باز).

براي موفق بودن جراحي بيني از طرفي جراح بايد از دانش کافي درباره آناتومي و فيزيولوژي (ساختار بيروني و عملکرد داخلي) بيني برخوردار باشد و از طرف ديگر ديد هنري و زيباشناختي براي ارزيابي آن در کنار ساير اجزاي صورت و توانايي برقراري تناسب مطلوب را بين آن‌ها داشته باشد.

در مورد بيني اين تناسب با درنظرگرفتن شکل و اندازه مناسب آن براي هر صورت خاص و با برداشتن قسمت‌هاي اضافي و يا افزودن به قسمت‌هاي داراي کمبود و شکل دادن به قسمت‌هاي باقيمانده ايجاد مي‌شود. هماهنگي اجزاء صورت بيش از زيبايي تک‌تک آن‌ها در جذاب بودن و زيباتر شدن چهره فرد مؤثر است.

به‌عبارت‌ديگر جراحي بيني نمادي ملموس از جراحي پلاستيک است که در آن علم و هنر درهم‌آميخته مي‌شوند و لازمه انجام آن چيزي بيش از دانش صرف يا مهارت عملي است و همين باعث شده است که در اکثر منابع علمي از آن به‌عنوان مشکل‌ترين عمل جراحي پلاستيک ياد شود.

واقعيت اين است که يک عمل رينوپلاستي موفق مي‌تواند باعث بيشتر شدن اعتمادبه‌نفس در فرد شود. اينکه فرد احساس بهتري نسبت به ظاهرش پيدا بکند، مي‌تواند باعث بهتر شدن احساس کلي‌اش نسبت به خودش شود. بررسي‌ها نشان داده است که اين عمل مي‌تواند باعث بهتر کردن کيفيت زندگي شود.

پس قبل از اينکه تصميم به جراحي بگيريد دقيق در مورد انتظاراتتان فکر کنيد و آن‌ها را با يک جراح رينوپلاستي باتجربه و هنرمند در ميان بگذاريد.

 

کانديداي مناسب براي جراحي بيني چه کسي است؟

فرد مناسب براي انجام اين عمل بايد:

1) ازنظر فيزيکي سالم باشد، هيچ بيماري فعال در حال حاضر يا شرح‌حالي از يک بيماري جدي در گذشته نداشته باشد

2)بهترين کانديداي مناسب براي جراحي بيني فردي است که ازلحاظ جسمي سالم و ازنظر روان‌شناختي و احساسي پايدار بوده و در انتظارات و آرزوهايش، واقع‌بين باشد.

3)کيفيت پوست بيني مناسب داشته باشد.(نه زياد نازک و نه زياد کلفت)

4) اگر شما در حال حاضر سيگاري بوده يا همين اخيراً آن را ترک کرده‌ايد فرد مناسبي براي انجام اين عمل نيستيد چراکه سيگار به‌طور واضح احتمال بروز عوارض پس از عمل را بالاتر مي‌برد.

 

به‌طور خلاصه شما مي‌توانيد کانديداي مناسب براي جراحي بيني باشيد اگر:

 

1) بيني‌تان به نسبت صورتتان بزرگ‌تر به نظر برسد.

2) يک برآمدگي در بيني‌تان در نگاه از نيمرخ ديده مي‌شود.

3) وقتي از روبرو نگاه مي‌کنيد بيني‌تان پهن‌تر از معمول به نظر برسد.

4) نوک بيني آويزان يا به سمت پايين منحرف باشد.

5) نوک بيني پهن يا ضخيم باشد.

6) سوراخ‌هاي بيني‌تان برآمدگي زياده از حد معمول داشته باشد.

7) بيني‌تان از خط وسط منحرف ‌شده يا کج باشد.

8) آسيب قبلي باعث شده تا بيني‌تان غير قرينه باشد.

9) در نگاه از پايين تيغه بيني‌تان در خط وسط نباشد.

10) متعاقب ضربه‌هاي قبلي بيني زين اسبي پيدا کرده باشيد.

 

مشاوره براي جراحي زيبايي بيني

در مرحله اول پس از تحقيق کافي، براي قرار ويزيت و مشاوره براي جراحي زيبايي بيني با يک جراح پلاستيک داراي بورد فوق تخصصي و مورد تائيد انجمن جراحان پلاستيک و زيبايي ايران و يا يک متخصص گوش و حلق و بيني برنامه‌ريزي مي‌کنيد.

 

انتخاب درست جراحتان و امکان برقراري ارتباط درست براي رسيدن به هدف‌هايتان از انجام عمل حياتي است؛ و اين خيلي مهم است که براي خاطر خودتان هم که شده در طول اين مشاوره کاملاً صادق باشيد.

 

شما در اين جلسه فرصت آن را خواهيد داشت تا اهداف و انتظاراتتان را از عمل توضيح بدهيد و در مقابل جراح پلاستيک آنچه را که واقعاً مي‌توان از عمل به دست آورد و همين‌طور برنامه درماني و روش پيشنهادي‌اش براي مورد شما را شرح و ارائه خواهد داد.

 

هر بيماري با ديگري فرق دارد و جراحتان آن تکنيک جراحي و برنامه درماني مناسب براي شما را انتخاب خواهد کرد.

 

در حين مشاوره براي جراحي زيبايي بيني:

 

1-شرح‌حال دقيق از سابقه طبي، سابقه هرگونه عمل يا بيماري در گذشته و يا مصرف فعلي داروها، ويتامين‌ها، مکمل‌هاي گياهي، الکل، سيگار و مواد مخدر و آستروئيدها را ارائه مي‌دهيد.

2-از شما پرسيده مي‌شود که بيني يا ظاهر ايده آل‌تان را توضيح دهيد و اگر مي‌توانيد عکس يا تصويري را که از صورتي که دوست داريد با خود مي‌آوريد تا نشان دهيد.

3-از جراحتان انتظار داريد که يک معاينه فيزيکي کامل با تأکيد بر ناحيه صورت و بيني از شما به عمل آورد.

4-جراح زيبايي بيني يک معاينه کامل از داخل بيني‌تان براي ارزيابي وضعيت تيغه بيني، شاخک‌ها و مخاط آن به‌عمل خواهد آورد.

5-جراح شما را کمک خواهد کرد تا دقيقاً بهترين عمل جراحي يا ترکيبي از اعمال جراحي را که بيشترين کمک ممکن را به شما براي رسيدن به انتظارات معقولتان مي‌کند، انتخاب نماييد.

6-آماده بحث در مورد نوع بيهوشي موردنظر و مسائل مربوط به آن با جراحتان باشيد.

7-آماده پرسيدن و شنيدن توضيحات جراح درباره عوارض و خطرات احتمالي پس از عمل بيني باشيد.

8-جراح سپس راهنمايي‌هاي لازم را براي آماده شدن مناسب قبل از عمل مثل عادات غذا خوردن، نوشيدن و مصرف داروها و ويتامين‌ها ارائه مي‌نمايد.

9-سيگاري‌ها بايد يک ماه قبل از عمل و يک ماه پس از عمل بيني از مصرف سيگار پرهيز نمايد چراکه سيگار کشيدن روند ترميم زخم را مختل مي‌کند.

10-به شما توضيح داده خواهد شد که از مصرف داروهايي مثل آسپرين، داروهاي ضدالتهابي، سير، مکمل‌هاي گياهي و ويتامين E دو هفته قبل از عمل بيني پرهيز نماييد.

11-معمولاً فتوگرافي هايي براي ثبت در پرونده‌تان  در زمان مشاوره براي جراحي زيبايي بيني ،درخواست مي‌شود.